BRN 011744304 MAX II ULT 12 3 28 WAL
Browning 011744304 Maxus II Ultimate 12 Gauge 3" Chamber 4+1 (2.75") 28" Gloss Blued Vent Rib Barrel, Matte Nickel Rec, Grade III Gloss Walnut Furniture, LPA Fiber Optic Sight, 3 Chokes
For a day in the field, nothing beats a hardworking dog and a fine Browning shotgun. The Maxus II Ultimate is an ideal shotgun to add to or begin your collection of fine autoloaders. Featuring Grade III gloss walnut, a beautifully jeweled bolt and an intricately laser engraved, satin nickel finish receiver, the aesthetics of the Maxus II Ultimate set it apart as an elegantly functional field gun. From the day the original Maxus was released, it promised to be the most reliable autoloader available to say that it has lived up to that expectation is an understatement. The perfectly tuned Power Drive Gas System was designed to function reliability across the ammunition spectrum and reduce felt recoil, making the gun more comfortable to shoot and allowing you to get back on target faster to score a coveted double. Like the original Maxus, the Maxus II also features the Lightning Trigger with the fastest lock time of any autoloading shotgun. Comfortable ergonomics, trim dimensions, excellent balance that promote a smooth swing and a host of innovative features all contribute to its status as the shotgun to have for the field, marsh and range. The Maxus II builds on the success of the original, and adds a fresh look and more features that improve shooting comfort, performance and speed without sacrificing an ounce of the proven reliability the Maxus has been lauded for.
| Action Type | No |
|---|---|
| Type | No |
| SKU | 157212 |
| Price | $1,919.99 |
| Quantity | No |
| Manufacturer | Browning |
| Department | Shotguns |
| UPC | 02361485236 |
| Gun Type | No |
| Caliber | No |
| Size | No |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Capacity | 4+1 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 49.37" |
| Weight | 13.800000 |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Receiver Description | No |
| Stock Description | No |
| Trigger | No |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | No |
| Sight | No |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | RIght |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | No |
| Dimension Length | 39.000000 |
| Dimension Width | 11.500000 |
| Dimension Height | 3.700000 |
| MSRP | $1,919.99 |
How to Buy a Firearm or Ammunition
Federal firearms laws prevent the sale of a weapon from Red Dot Arms, LLC. directly to an individual in another state (we are located in Illinois). We must ship your firearm directly to an FFL Dealer near you. The steps to follow are:
- Order your firearm online using our secure shopping cart. If you know the FFL dealer you are going to use at time of order placement (not a requirement) enter his name and address into the 'Ship To' field.
- Find an FFL dealer near you that will accept the transfer of the firearm for you. Most sporting goods stores and pawn shops will provide this service for a small fee. Also, gun clubs, shooting ranges, etc. may provide this service to you. If you don't know which FFL dealer to use in your area, put a comment in your order and we will help you locate one near you. We have access to a large list of dealers in the USA that will gladly handle a transfer for you. Most dealers charge around $25 for a transfer. You must confirm the transfer with your local FFL dealer in advance.
- Next, have the dealer send us a copy of his signed license if we don't already have it on file. To check whether a license is on file, contact us. Please Note: It is now legal for us to accept a faxed or e-mailed copy of your dealers license!
- Make sure the dealer knows the firearm is coming from Red Dot Arms. If you used a dealer that we already have on file, call him to let him know that a gun for you is on the way.
- We will send you an email when the firearm ships, which will include a tracking number.
Backorder Policy
If an item is available for Backorder, you can still ADD it to your Cart, and place the order. Typically, items on Backorder require between 6-10 Weeks before fullfillment. If you have multiple products in your Cart during checkout, items that are IN STOCK, will ship first and your Backordered products will ship seperately.
Red Dot Arms will notify you via email when your Backordered item is fullfilled. At anytime, you can also login to your Account for shipping status.
Why Backorder?
Due to the nature of the current market landscape, certain items are in high demand. By placing a Backorder, it ensures that you will be at the top of the list when HOT items become available on the Red Dot Store.
Will My Credit Card Be Charged for a Backorder?
No. Your credit card and the purchase amount will only be charged at the time of order fullfillment.







