Colt Combat Unit CCU 9mm Commander 4.25" 9+1 Black Anodized - O9842CCU
Colt Mfg O9842CCU 1911 Commander Combat Unit 9mm Luger 4.25" 9+1 Black PVD Black PVD Stainless Steel Slide Checkered & Scalloped Gray G10 Grip
The Colt Combat Unit design was guided by US Special Forces Trainers whose tactical expertise delivered a gun equipped to handle and shoot with the highest levels of control, accuracy and reliability. The pistol features a compact, anodized aluminum frame; Commander length slide for discreet carry; custom G10 grips and 25 LPI checkering provide steady traction; undercut trigger guard; upswept beavertail safety; front and rear angled slide serrations; extended magwell; Novak sights; Series 80 firing system and National Match barrel.
| SKU | 113922 |
|---|---|
| Price | $1,529.99 |
| Quantity | No |
| Manufacturer | Colt |
| Department | Pistol |
| UPC | 098289111968 |
| Caliber | 9mm |
| Action Type | SAO |
| Barrel Length | 4.25" |
| Capacity | 9+1 |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Grips/Stock | Scalloped Gray G10 |
| Sight Configuration | Novak Front & Rear |
| Weight | 4.000000 |
| Frame Finish | No |
| Frame Material | Anodized Aluminum |
| Barrel Type | National Match |
| Slide Description | Serrated |
| Case | No |
| Sight | No |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | No |
| Dimension Length | 14.500000 |
| Dimension Width | 10.500000 |
| Dimension Height | 2.500000 |
| MSRP | $0.00 |
How to Buy a Firearm or Ammunition
Federal firearms laws prevent the sale of a weapon from Red Dot Arms, LLC. directly to an individual in another state (we are located in Illinois). We must ship your firearm directly to an FFL Dealer near you. The steps to follow are:
- Order your firearm online using our secure shopping cart. If you know the FFL dealer you are going to use at time of order placement (not a requirement) enter his name and address into the 'Ship To' field.
- Find an FFL dealer near you that will accept the transfer of the firearm for you. Most sporting goods stores and pawn shops will provide this service for a small fee. Also, gun clubs, shooting ranges, etc. may provide this service to you. If you don't know which FFL dealer to use in your area, put a comment in your order and we will help you locate one near you. We have access to a large list of dealers in the USA that will gladly handle a transfer for you. Most dealers charge around $25 for a transfer. You must confirm the transfer with your local FFL dealer in advance.
- Next, have the dealer send us a copy of his signed license if we don't already have it on file. To check whether a license is on file, contact us. Please Note: It is now legal for us to accept a faxed or e-mailed copy of your dealers license!
- Make sure the dealer knows the firearm is coming from Red Dot Arms. If you used a dealer that we already have on file, call him to let him know that a gun for you is on the way.
- We will send you an email when the firearm ships, which will include a tracking number.
Backorder Policy
If an item is available for Backorder, you can still ADD it to your Cart, and place the order. Typically, items on Backorder require between 6-10 Weeks before fullfillment. If you have multiple products in your Cart during checkout, items that are IN STOCK, will ship first and your Backordered products will ship seperately.
Red Dot Arms will notify you via email when your Backordered item is fullfilled. At anytime, you can also login to your Account for shipping status.
Why Backorder?
Due to the nature of the current market landscape, certain items are in high demand. By placing a Backorder, it ensures that you will be at the top of the list when HOT items become available on the Red Dot Store.
Will My Credit Card Be Charged for a Backorder?
No. Your credit card and the purchase amount will only be charged at the time of order fullfillment.







