Gforce GFTWO1228MO2 TWO 12/28 Semi Auto MO Habitat
Gforce Arms GFTWO1228MO2 Two 12 Gauge Semi-Auto 3" 28" Bronze Cerakote Vent Rib Barrel, Bronze Cerakote Receiver, Adj Shim Mossy Oak Habitat Synthetic Stock
The GFORCE Two field shotgun with a 28" barrel length, an overall length of 49.50" and weighing only 6.6 pounds is a lightweight shotgun that can easily be carried while dragging a decoy sled across the marsh. The Two features a 2-piece receiver instead of a 1-piece. This design not only adds a sleek look to the shotgun but also allows for easier cleaning of the receivers internal surfaces. The Two and will cycle light loads producing a minimum of 1250 feet per second shot velocity. Its barrel is threaded for Benelli Cryo style chokes and comes with five chokes.
| Action Type | No |
|---|---|
| Type | No |
| SKU | 172401 |
| Price | $709.99 |
| Quantity | No |
| Manufacturer | GForce Arms |
| Department | Shotguns |
| UPC | 643477865385 |
| Gun Type | No |
| Caliber | No |
| Size | No |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Capacity | No |
| Chamber | 3" |
| OAL | 49.50" |
| Weight | 9.450000 |
| Choke Configuration | Benelli Crio Plus |
| Receiver Description | No |
| Stock Description | No |
| Trigger | No |
| Chokes Included | No |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Sight | No |
| Safety | No |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | No |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Metal Finish Group | No |
| Dimension Length | 42.500000 |
| Dimension Width | 8.200000 |
| Dimension Height | 3.100000 |
| MSRP | $0.00 |
How to Buy a Firearm or Ammunition
Federal firearms laws prevent the sale of a weapon from Red Dot Arms, LLC. directly to an individual in another state (we are located in Illinois). We must ship your firearm directly to an FFL Dealer near you. The steps to follow are:
- Order your firearm online using our secure shopping cart. If you know the FFL dealer you are going to use at time of order placement (not a requirement) enter his name and address into the 'Ship To' field.
- Find an FFL dealer near you that will accept the transfer of the firearm for you. Most sporting goods stores and pawn shops will provide this service for a small fee. Also, gun clubs, shooting ranges, etc. may provide this service to you. If you don't know which FFL dealer to use in your area, put a comment in your order and we will help you locate one near you. We have access to a large list of dealers in the USA that will gladly handle a transfer for you. Most dealers charge around $25 for a transfer. You must confirm the transfer with your local FFL dealer in advance.
- Next, have the dealer send us a copy of his signed license if we don't already have it on file. To check whether a license is on file, contact us. Please Note: It is now legal for us to accept a faxed or e-mailed copy of your dealers license!
- Make sure the dealer knows the firearm is coming from Red Dot Arms. If you used a dealer that we already have on file, call him to let him know that a gun for you is on the way.
- We will send you an email when the firearm ships, which will include a tracking number.
Backorder Policy
If an item is available for Backorder, you can still ADD it to your Cart, and place the order. Typically, items on Backorder require between 6-10 Weeks before fullfillment. If you have multiple products in your Cart during checkout, items that are IN STOCK, will ship first and your Backordered products will ship seperately.
Red Dot Arms will notify you via email when your Backordered item is fullfilled. At anytime, you can also login to your Account for shipping status.
Why Backorder?
Due to the nature of the current market landscape, certain items are in high demand. By placing a Backorder, it ensures that you will be at the top of the list when HOT items become available on the Red Dot Store.
Will My Credit Card Be Charged for a Backorder?
No. Your credit card and the purchase amount will only be charged at the time of order fullfillment.







