Henry H018x410 X Model Lever 410GA
Henry H018X410 Lever X Model 410 Gauge with 19.80" Barrel, 2.5" Chamber, 5+1 Capacity, Blued Metal Finish & Black Synthetic Stock Ambidextrous Hand (Full Size)
The Lever Action Shotgun X Model .410 takes the same quick-handling platform and dresses it up with a slew of features to raise the bar for performance and versatility. It is fit with a side loading gate on the receiver, but the removable tube magazine didn't go anywhere. Your flurry of fire will be quick to the target with a bright fiber optic front sight and the drilled and tapped receiver allows you to mount the optics that best suit your needs. Tough synthetic furniture provides a lightweight, worry-free alternative and accommodates in-line sling swivel studs, a Picatinny rail, and M-Lok accessory slots on the forestock. A solid rubber recoil pad ensures a comfortable fit for even the most recoil-sensitive shooters. Continuing with the theme of versatility, the 19.8" smooth bore barrel is threaded internally at the muzzle end for an invector style choke to give you full control over your shot pattern.
| Action Type | No |
|---|---|
| Type | No |
| SKU | 120877 |
| Price | $949.99 |
| Quantity | No |
| Manufacturer | Henry |
| Department | Shotguns |
| UPC | 619835500045 |
| Gun Type | No |
| Caliber | No |
| Size | No |
| Gauge | 410 Gauge |
| Barrel Length | 19.80" |
| Capacity | 5+1 |
| Chamber | 2.5" |
| OAL | 38.60" |
| Weight | 8.600000 |
| Choke Configuration | Invector |
| Receiver Description | No |
| Stock Description | No |
| Trigger | No |
| Chokes Included | Full |
| Barrel Description | 19.80" Round |
| Sight | No |
| Safety | Transfer Bar |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | No |
| Dimension Length | 42.500000 |
| Dimension Width | 7.000000 |
| Dimension Height | 2.000000 |
| MSRP | $0.00 |
How to Buy a Firearm or Ammunition
Federal firearms laws prevent the sale of a weapon from Red Dot Arms, LLC. directly to an individual in another state (we are located in Illinois). We must ship your firearm directly to an FFL Dealer near you. The steps to follow are:
- Order your firearm online using our secure shopping cart. If you know the FFL dealer you are going to use at time of order placement (not a requirement) enter his name and address into the 'Ship To' field.
- Find an FFL dealer near you that will accept the transfer of the firearm for you. Most sporting goods stores and pawn shops will provide this service for a small fee. Also, gun clubs, shooting ranges, etc. may provide this service to you. If you don't know which FFL dealer to use in your area, put a comment in your order and we will help you locate one near you. We have access to a large list of dealers in the USA that will gladly handle a transfer for you. Most dealers charge around $25 for a transfer. You must confirm the transfer with your local FFL dealer in advance.
- Next, have the dealer send us a copy of his signed license if we don't already have it on file. To check whether a license is on file, contact us. Please Note: It is now legal for us to accept a faxed or e-mailed copy of your dealers license!
- Make sure the dealer knows the firearm is coming from Red Dot Arms. If you used a dealer that we already have on file, call him to let him know that a gun for you is on the way.
- We will send you an email when the firearm ships, which will include a tracking number.
Backorder Policy
If an item is available for Backorder, you can still ADD it to your Cart, and place the order. Typically, items on Backorder require between 6-10 Weeks before fullfillment. If you have multiple products in your Cart during checkout, items that are IN STOCK, will ship first and your Backordered products will ship seperately.
Red Dot Arms will notify you via email when your Backordered item is fullfilled. At anytime, you can also login to your Account for shipping status.
Why Backorder?
Due to the nature of the current market landscape, certain items are in high demand. By placing a Backorder, it ensures that you will be at the top of the list when HOT items become available on the Red Dot Store.
Will My Credit Card Be Charged for a Backorder?
No. Your credit card and the purchase amount will only be charged at the time of order fullfillment.







