Glock G45 9mm Gen5 4.02" 10+1 Black - PA455S201
Glock PA455S201 G45 Gen5 Compact 9mm Luger 10+1 4.02" Black GMB Barrel, Black nDLC Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Accessory Rail, Black Textured w/Interchangeable Backstrap Grip, Ambidextrous
The Glock 45 Gen5 Crossover combines a compact slide with a full size frame. It features Glock's Safe Action system which provides a consistent trigger pull; three automatic independently operating mechanical safeties; polymer frame with accessory rail; surface treatment of the slide results in optimal hardness by considerably reducing wear and tear and it makes it corrosion resistant, even when operating in saltwater conditions; the extractor serves as a loaded chamber indicator to comply with the laws of certain states and its position may visually and physically indicate whether there is a cartridge in the chamber of the pistol; reversible magazine catch, ambidextrous slide stop lever and the GLOCK Modular Backstrap System. Includes 3 magazines, mag loader, cleaning set, pistol case and cable lock.
| SKU | 106730 |
|---|---|
| Price | $539.00 |
| Quantity | No |
| Manufacturer | Glock |
| Department | Pistol |
| UPC | 764503030918 |
| Caliber | 9mm |
| Action Type | DAO |
| Barrel Length | 4.02" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Grips/Stock | Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Fixed |
| Weight | 3.600000 |
| Frame Finish | No |
| Frame Material | No |
| Barrel Type | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description | Serrated |
| Case | No |
| Sight | No |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight Range | No |
| Dimension Length | 10.500000 |
| Dimension Width | 9.500000 |
| Dimension Height | 2.500000 |
| MSRP | $539.00 |
How to Buy a Firearm or Ammunition
Federal firearms laws prevent the sale of a weapon from Red Dot Arms, LLC. directly to an individual in another state (we are located in Illinois). We must ship your firearm directly to an FFL Dealer near you. The steps to follow are:
- Order your firearm online using our secure shopping cart. If you know the FFL dealer you are going to use at time of order placement (not a requirement) enter his name and address into the 'Ship To' field.
- Find an FFL dealer near you that will accept the transfer of the firearm for you. Most sporting goods stores and pawn shops will provide this service for a small fee. Also, gun clubs, shooting ranges, etc. may provide this service to you. If you don't know which FFL dealer to use in your area, put a comment in your order and we will help you locate one near you. We have access to a large list of dealers in the USA that will gladly handle a transfer for you. Most dealers charge around $25 for a transfer. You must confirm the transfer with your local FFL dealer in advance.
- Next, have the dealer send us a copy of his signed license if we don't already have it on file. To check whether a license is on file, contact us. Please Note: It is now legal for us to accept a faxed or e-mailed copy of your dealers license!
- Make sure the dealer knows the firearm is coming from Red Dot Arms. If you used a dealer that we already have on file, call him to let him know that a gun for you is on the way.
- We will send you an email when the firearm ships, which will include a tracking number.
Backorder Policy
If an item is available for Backorder, you can still ADD it to your Cart, and place the order. Typically, items on Backorder require between 6-10 Weeks before fullfillment. If you have multiple products in your Cart during checkout, items that are IN STOCK, will ship first and your Backordered products will ship seperately.
Red Dot Arms will notify you via email when your Backordered item is fullfilled. At anytime, you can also login to your Account for shipping status.
Why Backorder?
Due to the nature of the current market landscape, certain items are in high demand. By placing a Backorder, it ensures that you will be at the top of the list when HOT items become available on the Red Dot Store.
Will My Credit Card Be Charged for a Backorder?
No. Your credit card and the purchase amount will only be charged at the time of order fullfillment.







