Henry H018XAH410 Lever Action AXE .410
Henry H018XAH410 Axe 5+1 15.14" 410 Bore Blued Steel Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Black Fixed Synthetic Stock
The Lever Action Axe .410 is a scabbard and shoot again and again shotgun. It has the same 5-round capacity of two shells as its larger Lever Action .410 Shotgun counterparts, but the addition of a loading gate means that you can keep that capacity topped off at all times without needing to remove a tube magazine. The barrel is finished off with a Fiber Optic front sight and Invector style threads that are fitted with a removable full choke right out of the box. The axe handle pistol grip gives the firearm its name and is engraved on the bottom with the iconic Henry Cowboy logo for that unmistakable touch of Henry class.
| SKU | 161122 |
|---|---|
| Price | $1,119.99 |
| Weight | 6.800000 |
| Quantity | No |
| Manufacturer | Henry |
| Department | Specialty |
| UPC | 619835500106 |
| Caliber | No |
| Action Type | No |
| Gun Type | No |
| Type | No |
| Caliber 2 | No |
| Barrel Length | 15.14" |
| Capacity | 5+1 |
| Safety | Transfer Bar |
| Grips/Stock | No |
| Sight | No |
| Weight | 5.75 lbs |
| Metal Finish | No |
| Stock Material | Synthetic |
| OAL | 26.40" |
| Stock Finish | Black |
| Stock Type | No |
| Barrel Length Range | 15" to 15.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Dimension Length | 28.500000 |
| Dimension Width | 6.500000 |
| Dimension Height | 2.000000 |
| MSRP | $0.00 |
How to Buy a Firearm or Ammunition
Federal firearms laws prevent the sale of a weapon from Red Dot Arms, LLC. directly to an individual in another state (we are located in Illinois). We must ship your firearm directly to an FFL Dealer near you. The steps to follow are:
- Order your firearm online using our secure shopping cart. If you know the FFL dealer you are going to use at time of order placement (not a requirement) enter his name and address into the 'Ship To' field.
- Find an FFL dealer near you that will accept the transfer of the firearm for you. Most sporting goods stores and pawn shops will provide this service for a small fee. Also, gun clubs, shooting ranges, etc. may provide this service to you. If you don't know which FFL dealer to use in your area, put a comment in your order and we will help you locate one near you. We have access to a large list of dealers in the USA that will gladly handle a transfer for you. Most dealers charge around $25 for a transfer. You must confirm the transfer with your local FFL dealer in advance.
- Next, have the dealer send us a copy of his signed license if we don't already have it on file. To check whether a license is on file, contact us. Please Note: It is now legal for us to accept a faxed or e-mailed copy of your dealers license!
- Make sure the dealer knows the firearm is coming from Red Dot Arms. If you used a dealer that we already have on file, call him to let him know that a gun for you is on the way.
- We will send you an email when the firearm ships, which will include a tracking number.
Backorder Policy
If an item is available for Backorder, you can still ADD it to your Cart, and place the order. Typically, items on Backorder require between 6-10 Weeks before fullfillment. If you have multiple products in your Cart during checkout, items that are IN STOCK, will ship first and your Backordered products will ship seperately.
Red Dot Arms will notify you via email when your Backordered item is fullfilled. At anytime, you can also login to your Account for shipping status.
Why Backorder?
Due to the nature of the current market landscape, certain items are in high demand. By placing a Backorder, it ensures that you will be at the top of the list when HOT items become available on the Red Dot Store.
Will My Credit Card Be Charged for a Backorder?
No. Your credit card and the purchase amount will only be charged at the time of order fullfillment.







