Taurus Judge 45 Colt Home Defender 13" 5rd Steel Frame w/Picatinny Rail - 2-JHD441013MAG
Taurus 2JHD441013MAG Judge Home Defender Medium Frame 45 Colt (LC)/410 Mag 5rd, 13" Matte Black Steel Barrel, Cylinder & Frame w/Picatinny Rail, Black Rubber Grip, Exposed Hammer
Expand your home defense with the newest addition to the Judge family the Home Defender. Its ready to go, with a top accessory rail for mounting optics and a forward rail on the handguard for mounting essential home defense accessories such as high output weapon lights. The 5 shot cylinder accepts both 410 Mag and 45 Colt ammo. This dual caliber ability allows you to select the best of both worlds in defensive ammo and customize your loadout to your needs. The Judge Home Defenders rubber grip cushions recoil and is interchangeable with any aftermarket Judge grips, allowing you to select the grip that best fits you.
| SKU | 158516 |
|---|---|
| Price | $870.03 |
| Quantity | No |
| Manufacturer | Taurus |
| Department | Revolver |
| UPC | 725327635079 |
| Gun Type | No |
| Caliber | 45 Colt |
| Action Type | DA/SA |
| Type | No |
| Caliber 2 | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length | 13" |
| Capacity | 5rd |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips/Stock | Black Rubber |
| Sight | No |
| Weight | 4.555000 |
| Frame Description | No |
| Frame Size | Medium |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Barrel Finish | Matte Black |
| OAL | 19.50" |
| Includes | No |
| Barrel Length Range | 13" to 13.99" |
| Weight Range | 48 oz to 63.99 oz |
| Dimension Length | 21.400000 |
| Dimension Width | 7.400000 |
| Dimension Height | 2.300000 |
| MSRP | $0.00 |
How to Buy a Firearm or Ammunition
Federal firearms laws prevent the sale of a weapon from Red Dot Arms, LLC. directly to an individual in another state (we are located in Illinois). We must ship your firearm directly to an FFL Dealer near you. The steps to follow are:
- Order your firearm online using our secure shopping cart. If you know the FFL dealer you are going to use at time of order placement (not a requirement) enter his name and address into the 'Ship To' field.
- Find an FFL dealer near you that will accept the transfer of the firearm for you. Most sporting goods stores and pawn shops will provide this service for a small fee. Also, gun clubs, shooting ranges, etc. may provide this service to you. If you don't know which FFL dealer to use in your area, put a comment in your order and we will help you locate one near you. We have access to a large list of dealers in the USA that will gladly handle a transfer for you. Most dealers charge around $25 for a transfer. You must confirm the transfer with your local FFL dealer in advance.
- Next, have the dealer send us a copy of his signed license if we don't already have it on file. To check whether a license is on file, contact us. Please Note: It is now legal for us to accept a faxed or e-mailed copy of your dealers license!
- Make sure the dealer knows the firearm is coming from Red Dot Arms. If you used a dealer that we already have on file, call him to let him know that a gun for you is on the way.
- We will send you an email when the firearm ships, which will include a tracking number.
Backorder Policy
If an item is available for Backorder, you can still ADD it to your Cart, and place the order. Typically, items on Backorder require between 6-10 Weeks before fullfillment. If you have multiple products in your Cart during checkout, items that are IN STOCK, will ship first and your Backordered products will ship seperately.
Red Dot Arms will notify you via email when your Backordered item is fullfilled. At anytime, you can also login to your Account for shipping status.
Why Backorder?
Due to the nature of the current market landscape, certain items are in high demand. By placing a Backorder, it ensures that you will be at the top of the list when HOT items become available on the Red Dot Store.
Will My Credit Card Be Charged for a Backorder?
No. Your credit card and the purchase amount will only be charged at the time of order fullfillment.







