WTHBY.OR1MB2026RGG Orion OU 20GA 26IN MC3
Weatherby OR1MB2026RGG Orion I Full Size 20 Gauge Break Open 3" 2rd 26" Blued Vent Rib Barrel, Blued Steel Receiver, Fixed w/Prince of Whales Grip Walnut Wood Stock Right Hand
With matte-finished metalwork and matching matte Turkish walnut stock, the Orion Matte Blue is right at home chasing birds, whether that's chukar in the mountains or quail in the desert. Equipped with automatic ejectors that throw empty hulls clear of the chamber, the Orion is notable for its slim action that employs a set of sliding locking bars nestled in above those ejectors that result in less bulk than many similar over/unders. It comes equipped with ambidextrous tang safety and barrel selectors so the shooter can choose which barrel choke combination they want to shoot depending on the bird presentation. Barrels are chrome lined to aid in long-lasting durability and make maintenance cleaning a breeze.
| Action Type | No |
|---|---|
| Type | No |
| SKU | 140646 |
| Price | $1,109.99 |
| Quantity | No |
| Manufacturer | Weatherby |
| Department | Shotguns |
| UPC | 747115447862 |
| Gun Type | No |
| Caliber | No |
| Size | No |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length | 26" |
| Capacity | 2rd |
| Chamber | 3" |
| OAL | No |
| Weight | 7.800000 |
| Choke Configuration | No |
| Receiver Description | No |
| Stock Description | No |
| Trigger | No |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Sight | No |
| Safety | Tang |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | No |
| Dimension Length | 31.700000 |
| Dimension Width | 7.800000 |
| Dimension Height | 3.500000 |
| MSRP | $0.00 |
How to Buy a Firearm or Ammunition
Federal firearms laws prevent the sale of a weapon from Red Dot Arms, LLC. directly to an individual in another state (we are located in Illinois). We must ship your firearm directly to an FFL Dealer near you. The steps to follow are:
- Order your firearm online using our secure shopping cart. If you know the FFL dealer you are going to use at time of order placement (not a requirement) enter his name and address into the 'Ship To' field.
- Find an FFL dealer near you that will accept the transfer of the firearm for you. Most sporting goods stores and pawn shops will provide this service for a small fee. Also, gun clubs, shooting ranges, etc. may provide this service to you. If you don't know which FFL dealer to use in your area, put a comment in your order and we will help you locate one near you. We have access to a large list of dealers in the USA that will gladly handle a transfer for you. Most dealers charge around $25 for a transfer. You must confirm the transfer with your local FFL dealer in advance.
- Next, have the dealer send us a copy of his signed license if we don't already have it on file. To check whether a license is on file, contact us. Please Note: It is now legal for us to accept a faxed or e-mailed copy of your dealers license!
- Make sure the dealer knows the firearm is coming from Red Dot Arms. If you used a dealer that we already have on file, call him to let him know that a gun for you is on the way.
- We will send you an email when the firearm ships, which will include a tracking number.
Backorder Policy
If an item is available for Backorder, you can still ADD it to your Cart, and place the order. Typically, items on Backorder require between 6-10 Weeks before fullfillment. If you have multiple products in your Cart during checkout, items that are IN STOCK, will ship first and your Backordered products will ship seperately.
Red Dot Arms will notify you via email when your Backordered item is fullfilled. At anytime, you can also login to your Account for shipping status.
Why Backorder?
Due to the nature of the current market landscape, certain items are in high demand. By placing a Backorder, it ensures that you will be at the top of the list when HOT items become available on the Red Dot Store.
Will My Credit Card Be Charged for a Backorder?
No. Your credit card and the purchase amount will only be charged at the time of order fullfillment.







